jaką-opalarkę-kupić.png

Jaką opalarkę kupić?

Opalarki to bez wątpienia urządzenia elektryczne, na których nie warto oszczędzać. Im bardziej zaawansowana konstrukcja i wyższa moc tym większe możliwości pracy oraz wyższa wydajność. W tej chwili najbardziej popularna jest przede wszystkim opalarka elektryczna przewodowa, chociaż do drobnych prac, gdzie nie ma konieczności pracy ciągłej sprawdza się również opalarka bezprzewodowa. Akumulatorowa opalarka może pracować około 15-20 minut. Alternatywą, zwłaszcza w bardziej profesjonalnych zakładach jest bezprzewodowa opalarka gazowa. Jest ona bardziej ekonomiczna w dłuższym użytkowaniu oraz bardziej wydajna. Nie każdy jednak potrzebuje tego typu sprzętu. W większości przypadków zakup opalarki gazowej się jednak nie sprawdzi. 

Do czego służy opalarka?

Zastosowanie opalarki jest bardzo szerokie. Możemy dzięki niej wykonywać prace blacharsko – lakiernicze, renowacyjne, lutnicze czy chociażby zgrzewać tworzywa sztuczne. I choć budowa opalarki nie jest skomplikowana, bo opiera się na spirali grzewczej, to urządzenie jest jednym z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi. Oto kilka z najbardziej popularnych możliwości wykorzystania opalarki:

  • Usuwanie powłok lakierniczych
  • Odmrażanie instalacji
  • Zgrzewanie tworzyw sztucznych
  • Okleinowanie elementów meblowych
  • Lutowanie i odlutowywanie
  • Ściskanie izolacji termokurczliwych
  • Prace ogrodowe (w tym rozpalanie grilla)
  • Odblokowywanie zapieczonych podzespołów

Pamiętać należy o zachowaniu szczególnej ostrożności przy korzystaniu z opalarki. Przede wszystkim są to urządzenia, które należy obsługiwać na otwartej przestrzeni lub w miejscach bardzo dobrze wentylowanych.

Dobra opalarka

Poszukując dobrej opalarki mamy na myśli sprzęt wydajny, niezawodny i uniwersalny. Co prawda nieco inne parametry powinna posiadać opalarka do drewna, a inne do folii, jednak w praktyce okazuje się, że dobre opalarki poradzą sobie z większością prac. Jeśli chcesz, aby sprzęt spełnił Twoje oczekiwania powinieneś przede wszystkim zaznajomić się z konkretnymi parametrami i w oparciu o nie dobierać opalarkę. A są to przede wszystkim:

Moc opalarki – nie ma ważniejszego parametru od mocy. Między innymi od niej zależy maksymalna możliwa temperatura do uzyskania, ale również wydajność urządzenia.,

Wydajność – ten parametr pokazuje nam ile powietrza w jednostce czasu jest w stanie przetłoczyć turbina. Oczywiście im wydajność wyższa tym lepiej dla użytkownika,

Temperatura – bardzo ważny parametr mówiący o tym jaką temperaturę osiągnie podgrzane powietrze. Na rynku występują opalarki o temperaturze nawet 700°C, jednak nie zawsze wyższa temperatura oznacza lepszą opalarkę. Wszystko zależy od zastosowań. Są na przykład opalarki z regulacją temperatury od 60 do 600°C. Ten sprzęt jest najbardziej uniwersalny i można dzięki niemu w łatwy sposób przystosować opalarkę do konkretnego rodzaju pracy,

Wyświetlacz – sprawdza się raczej w pracy profesjonalistów, którzy bardzo często korzystają z opalarki. Ta funkcja ułatwia pracę i umożliwia ustawienie elektroniczne wszystkich niezbędnych parametrów,

Materiał – przy zakupie opalarki warto zwrócić również uwagę na materiał z jakiego wykonana jest opalarka. Wbrew pozorom jest to ważne nie tylko ze względu na komfort pracy i trwałość urządzenia, ale również bezpieczeństwo podczas wykonywania prac.

Opalarka Milwaukee

Wśród polecanych opalarek bezprzewodowych na uwagę bez wątpienia zasługuje opalarka M18 BHG. Sprzęt pozwala osiągnąć temperaturę do 470°C w 6 sekund, co zapewnia sprawną pracę. Posiada specjalne systemy zabezpieczające przed przeciążeniem opalarki i akumulatora. Posiada monitorowanie ogniw akumulatorów oraz zintegrowany haczyk do łatwiejszego zabezpieczania opalarki. Na uwagę zasługują również podświetlenia LED miejsca pracy oraz elastyczny system bateryjny.

Opalarka Facom

Wśród opalarek przewodowych na uwagę zasługuje z kolei Opalarka E.2005 marki Facom. Jest to opalarka z regulacją temperatury od 60 do 600°C. Maksymalna moc 2000W oraz zasilanie 220V V/50 Hz to optymalne parametry pracy. Opalarka posiada 2 prędkości przepływu powietrza 300 i 500 l/min. Sprzęt posiada homologację VDE i jest dostarczany z 2 dyszami.