|
Kategorie
-
Grzechotki
Jak działa grzechotka?
Mechanizm grzechotkowy działa na zasadzie mechanizmu zapadkowego. Polega to na ograniczaniu ruchu w jednym kierunku. Zęby mechanizmu przepuszczają negatywny ruch klucza oraz blokują go w momencie ruchu pozytywnego, w wyniku czego poruszając kluczem w obu kierunkach wykonuje się tylko jedną z dwóch czynności - przykręcanie lub odkręcanie (możliwość zmiany kierunku najczęściej występuje w postaci przełącznika znajdującego się na kluczu, dzięki czemu możemy w szybki i wygodny sposób przełączać między przykręcaniem a odkręcaniem).
Jaką grzechotkę wybrać?
Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze grzechotki jest rozmiar. Istnieje kilka rozmiarów, 1", 1/2", 1/4" i 3/8". W zależności od rozmiaru, zmienia się długość klucza jak i rozmiar zabieraka. Do zabieraka należy analogicznie dobrać pasujące rozmiary nasadek. Wybór odpowiedniego klucza powinien odbyć się z uwzględnieniem rodzaju podejmowanych prac.
Drugą wytyczną w doborze grzechotki jest liczba zębów w mechanizmie. Większa liczba zębów przekłada się na większą precyzję mechanizmu, co nie oznacza wcale, że mniejsza ilość zębów jest czymś złym, bowiem duże zęby są w stanie zapewnić lepsze przełożenie momentu obrotowego.
W naszej ofercie znajdziesz grzechotki nasadowe, które posiadają nawet 90 zębów w mechanizmie, takimi możliwościami dysponują grzechotki Milwaukee. Dostępne są także grzechotki pneumatyczne, które wykorzystują napęd w postaci sprężonego powietrza. Skraca to czas prac serwisowych i ułatwia pracę w trudno dostępnych miejscach.
-
Klucze
Klucze to jedna z najobszerniejszych dziedzin w świecie narzędzi. Z definicji kluczem (jako narzędzie) nazywamy przyrząd służący do dokręcania i odkręcania śrub i nakrętek. Jest to jedna z najbardziej powszechnych czynności w świecie narzędzi. Istnieje wiele rodzajów kluczy:
- Klucze dynamometryczne - umożliwiają dokręcenie śruby i nakrętki z określoną siłą (do wyznaczonego momentu).
- Klucze fajkowe - tego rodzaju klucze posiadają charakterystyczny kształt litery "L", który pozwala na dojście do głęboko osadzonych śrub i nakrętek, gdzie klasyczne klucze nasadowe nie dałyby rady.
- Klucze hakowe - posiadają szczęki w kształcie haka, do luzowania, dokręcania, odkręcania i mocowania nakrętek zabezpieczających.
- Klucze oczkowe - uważane za wygodniejsze niż klucze płaskie - za sprawą większej powierzchni stycznej z wkręcaną lub wykręcaną śrubą czy też nakrętką, przez co mniej się ślizga.
- Klucze płaskie - standardowe rozwiązanie do odkręcania i dokręcania śrub oraz nakrętek z sześciokątnymi łbami.
- Klucze płasko oczkowe - połączenie dwóch wyżej wymienionych rodzajów, z jednej strony znajduje się klucz płaski, z drugiej natomiast oczkowy.
- Klucze trzpieniowe - nazywane też kluczami imbusowymi, charakteryzują się kształtem sześcioramiennej gwiazdy, dzięki czemu z łatwością przychodzi wkręcanie czy też wykręcanie śruby z otworem sześciokątnym.
W naszej ofercie znajdują się klucze profesjonalne, gotowe stanąć na wysokości zadania w każdych warunkach. Sprawdź nasze profesjonalne klucze warsztatowe i wybieraj spośród cenionych producentów!
-
Młotki
Młotek to prawdopodobnie najstarsze i najbardziej znane narzędzie na świecie. Pomaga w obróbce (uderzanie w inny materiał), dobrze spisze się do uderzania w inne narzędzia (np. wybijak, dłuto czy przecinak) lub pomoże z klasycznym wbijaniem gwoździa. W naszej ofercie znajdziesz między innymi młotki ślusarskie, młotki stolarskie, młotki bezodrzutowe czy też młotki ciesielskie.
-
Nasadki
Nasadka jako najważniejszy element klucza nasadowego
Dzięki nasadce możemy swobodnie przykręcać i odkręcać śruby czy też nakrętki. W zależności od przeprowadzanych prac, należy rozpatrzyć dwie opcje - nasadka udarowa, czy zwykła?
Nasadka udarowa
Nasadka udarowa umożliwia zastosowanie udaru - nic prostszego. Oznacza to, że skorzystamy z niej już nie tylko przy użyciu klucza nasadowego, a klucza udarowego, dzięki czemu znacząco ułatwimy sobie pracę, minimalizując wysiłek fizyczny. Nasadki do klucza udarowego będą różniły się przede wszystkim wytrzymałością, a także ceną. Skutkiem większej wytrzymałości nasadki jest szersze spektrum zastosowania. Nasadki udarowe pozwalają na wkręcanie i wykręcanie śrub w twardszych materiałach, gdzie zwykła nasadka nie dałaby sobie rady.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Najczęściej rozchodzi się o rozmiar - tu raczej nie powinno być problemu, rozmiar nasadki wybieramy odpowiednio do rozmiaru śruby, jednak pozostaje jeszcze kwestia, 6-kątna, czy 12-kątna? Tu podobnie jak w przypadku rozmiaru, liczbą kątów w nasadce musi odpowiadać liczbie kątów w śrubie, wyjątek stanowi nasadka 12-kątna, którą można stosować do śrub 6-kątnych, jednak należy pamiętać, że odwrotnie tego zabiegu nie stosujemy! Nasadkę należy także dopasować do zabieraka, rozmiary, z którymi można się spotkać to:
- 1/4"
- 1/2"
- 3/8"
- 3/4"
- 1"
Przy wyborze odpowiedniej nasadki zwraca się również uwagę na jej długość, w zależności od potrzeb - można wybrać krótszą, w okolicach 20 mm, czy też dłuższą - w okolicach 50 mm.
W naszej ofercie znajdziesz nasadki udarowe Milwaukee, nasadki 6 kątne, a jeśli musisz być przygotowany na każdy rozmiar śruby, nasze zestawy nasadek stoją przed Tobą otworem!
-
Noże, nożyce, nożyczki
Noże, nożyce, nożyczki - uniwersalne narzędzia, które przydają się w każdym środowisku, od domowych potrzeb aż po dzielenie walizki narzędziowej z profesjonalnym sprzętem dla fachowców. W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim noże Milwaukee. Wiele słynnych "tapeciaków" wzbogaconych o drobne innowacje w postaci np. wbudowanego w rączce magazynka na zapasowe ostrza, nożyce do cięcia blachy, wymienne ostrza trapezowe i zwykłe, nożyczki proste i kątowe i wiele innych produktów różnych marek, w tym noże Stanley, czy też noże Pro.
-
Obcinaki do rur
Obcinaki do rur służą do szybkiego i bezzadziorowego obcinania rur miedzianych, stalowych i PCV. Obcinaki do rur miedzianych posiadają ostrza łagodnie ingerujące w materiał, który tną, dzięki czemu nie powstają ostre krawędzie z zadrami. Obcinaki do rur PCV nie odkształcają ścianek rury, co przekłada się na efektywne łączenie elementów instalacji. Mały rozmiar czyni z nich praktyczne i kompaktowe narzędzie.
-
Próbniki napięcia
Próbniki napięcia, zwane także testerami elektrycznymi, są odpowiedzialne za gwarancję bezpieczeństwa podczas pracy z prądem. Zasadę działania można przedstawić na podstawie jednego z najprostszych rozwiązań - potocznie zwanej "kontrolki", przypominającej wkrętak płaski, który posiada przezroczystą rękojeść, a w niej znajduje się neonówka - świecąca w momencie wykrycia napięcia.
Rodzaje próbników napięcia
Poza wyżej wymienionym przykładzie "kontrolki", istnieje kilka bardziej rozbudowanych próbników. Przykładem takiego urządzenia jest Bezdotykowy próbnik napięcia WIHA. Bezdotykowy oznacza, że nie ma potrzeby dotykania elementu przewodzącego podczas pomiaru napięcia. Posiada on także ważną cechę, jaką jest odnajdywanie naprzemiennych pól elektrycznych.
Jak używać?
Testery napięcia są bardzo proste w obsłudze, tradycyjny i najbardziej powszechny w postaci wkrętaka płaskiego z przezroczystą rączką, wystarczy umieścić w jednym z wejść gniazdka elektrycznego, jeśli napięcie pojawi się w jednym z dwóch, to oznacza, że gniazdo jest zainstalowane prawidłowo. Ważne jest, by po drugiej stronie próbnika przyłożyć palec (na metalowej blaszce), inaczej odczyt będzie nieprawidłowy.
W przypadku bezdotykowych jest jeszcze łatwiej, wystarczy zbliżyć go na niewielką odległość do badanej powierzchni, a o obecności napięcia powiadomi nas już sam tester.
Sprawdź nasze wszystkie detektory napięcia zaglądając do kategorii Próbniki napięcia!
-
Szczypce
Szczypce to stały bywalec skrzynek narzędziowych, warsztatów, ale z łatwością można je spotkać także wśród narzędzi przeznaczonych do majsterkowania w domowym zaciszu.
Najbardziej powszechne to z pewnością szczypce uniwersalne, tzw. "kombinerki". Dzięki nim możliwe jest chwytanie, cięcie, pomocne mogą okazać się nawet przy wykręcaniu ukręconej śruby z gniazda.
Szczypce do pierścieni to narzędzie przeznaczone do zakładania i zdejmowania pierścieni osadczych sprężynujących (pierścieni Segera).
Ciekawym rozwiązaniem są szczypce nastawne, które posiadają regulowane szczęki, umożliwiając chwytanie rur o różnych rozmiarach.
Szczypce zaciskowe wyposażone są w radełkowane szczęki o różnych kształtach, mechanizm zapadkowy, który odpowiada za blokowanie i stały nacisk, oraz śrubę, dzięki której można regulować siłę nacisku.
Typowo do cięcia między innymi drutów czy kabli znakomicie spiszą się szczypce boczne. Dzięki swojej budowie powinny sobie poradzić w twardszych metalach. Szczęki gwarantują dużą siłę nacisku podczas cięcia.
W naszej ofercie znajdziesz także szczypce dla elektryka izolowane, a jeśli potrzebujesz kilka rodzajów szczypiec zerknij na nasze zestawy szczypiec.
-
Wkrętaki
Wkrętaki, nazywane także śrubokrętami, stanowią podstawowe wyposażenie każdej skrzynki narzędziowej. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie w świecie remontów czy domowych usterek bez właśnie tych narzędzi. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie zestaw profesjonalnych śrubokrętów, zawierający najbardziej powszechne typy końcówek, jak np. zestaw wkrętaków mieszany Milwaukee, czy też zestaw wkrętaków izolowanych, mieszany, WIHA. Praktycznym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się we wkrętak z wymiennymi końcówkami, np. Multi-wkrętak mieszany z grzechotką 9 w 1 Milwaukee. Jest to pewnego rodzaju recepta na zaoszczędzenie miejsca i czasu potrzebnego na przebieranie między narzędziami w walizce, by znaleźć właściwy typ końcówki. Miejsce na przechowywanie bitów znajduje się w rękojeści wkrętaka, dzięki czemu wszystko czego nam potrzeba do pracy ze śrubokrętem mamy pod ręką (dosłownie). W naszej ofercie znajdziesz także profesjonalne wkrętaki precyzyjne WERA, czy też wkrętaki profesjonalne WIHA.
-
Ściągacze izolacji
Przy pracach elektroinstalacyjnych bardzo często występuje konieczność ściągania izolacji z przewodu. Oczywiście, dla chcącego - nic trudnego, wystarczy nożyk, odrobina dokładności i cierpliwości i problem z głowy, jednak na dłuższą metę może się to stać irytujące i czasochłonne, np. przy większej ilości przewodów do odizolowania. Wtedy z pomocą przychodzą ściągacze izolacji, dzięki którym zrobisz to szybciej i dokładniej. Narzędzia do zdejmowania izolacji są także bezpieczniejsze, przede wszystkim dla nas pod względem minimalizacji zagrożenia przecięcia się, ale także dla przewodu, którego nie uszkodzimy. Ściągacze do kabli należy dobierać na podstawie średnicy odizolowywanego przewodu i przy uwzględnieniu obszaru roboczego. Sprawdź nasz asortyment i ciesz się precyzyjną i bezpieczną pracą.
-
Zestawy narzędzi
Zestawy narzędzi które oferujemy to przede wszystkim walizki narzędziowe. Jest to optymalne rozwiązanie jeśli poszukujesz podstawowych narzędzi w jednym miejscu, przy jednoczesnym, łatwym przechowywaniu. Zestaw narzędzi ręcznych to przede wszystkim gwarancja integralności - nie musimy się martwić o to, czy akcesoria i pozostałe elementy będą pasowały do narzędzia. Dla najbardziej wymagających prac, gdzie narzędzia liczy się w dziesiątkach kilogramów, otworem stoją walizki narzędziowe na kółkach - transport jest prosty i przyjemny a wyposażanie gotowe by stanąć na wysokości zadania.
-
Pozostałe narzędzia...
Nasz sklep narzędziowy online oferuje szeroką gamę produktów, nawet takie, które mimo licznej grupy kategorii nie są w stanie załapać się do żadnej z nich. Sprawdź nasz sklep internetowy z narzędziami ręcznymi i ciesz się jakością cenionych producentów!
Narzędzia ręczne
Profesjonalne narzędzia ręczne do wielu zastosowań. Znajdziesz tu większość asortymentu stale wyposażającego walizki narzędziowe, warsztaty czy garaże. Narzędzia ręczne takich marek jak Milwaukee, Wiha, Pro czy Knipex oferują także produkty VDE, które umożliwiają bezpieczną pracę przy instalacjach elektrycznych. W ofercie znajdziesz również poziomnice, ściągacze do izolacji, młotki, klucze dynamometryczne i większość podstawowych narzędzi dla majsterkowicza.