|
Narzędzia dla hydraulika
W pracy profesjonalnego hydraulika poza jego doświadczeniem zawodowym niezwykle istotne znaczenia mają również narzędzia hydrauliczne. Ich dobór ma wpływ na efektywność pracy oraz wygodę. Ergonomicznie zaprojektowane narzędzia i akcesoria hydrauliczne pozwalają przyspieszyć pracę zapewniając przy tym nieoceniony komfort. Przykładowo specjalnie wyprofilowane uchwyty kluczy do rur to na pierwszy rzut oka jedynie dodatek wpływający na wygodę pracy. Nic bardziej mylnego. Tego typu udogodnienia relatywnie przekładają się na jakość i tempo pracy hydraulika. Podstawowy zestaw hydraulika to klucze, obcinaki, szczypce, gratowniki, spirale, imadła czy giętarki do rur.
Jaki klucz do rur?
Klucze hydrauliczne to podstawowe narzędzia w pracy hydraulika niezależnie czy mowa o profesjonalnej firmie zajmującej się pracami instalacyjnymi czy amatorze, który majsterkuje na własny użytek. To jaki klucz do rur wybrać ma duże znaczenie dla sprawnego wykonania połączenia, a wybór jest niemały, bo możemy kupić przynajmniej kilkanaście różnych typów kluczy. Zdecydowana większość narzędzi tego typu to klucze nastawne do rur charakteryzujące się regulowanymi szczękami. Przyjrzyjmy się kilku wybranym rodzajom:
Klucz łańcuchowy do rur – dość nietypowe narzędzie, które przydaje się zazwyczaj w pracach profesjonalnych. Klucz jest wyposażony w specjalny łańcuch o średnicy dostosowywanej do danej rury. Dzięki temu istnieje możliwość odkręcania i zakręcania różnorodnych rur, a do tego uchwyt jest bardzo stabilny. Warto wybrać klucze, które posiadają indukcyjnie utwardzone zęby, mają możliwość obrotu szczęk i są wykonane z węglowej stali nierdzewnej.
Klucz typu żabka – popularna żaba to znane narzędzie hydrauliczne nawet dla laika. Jego atutem jest uniwersalność i prostota. Szczęki regulowane są w sposób skokowy za pomocą śruby. Rękojeści są ze sobą skrzyżowane, klucz pracuje niczym dźwignia dwustronna. Narzędzie w podstawowej wersji nie jest drogie, co jest również jego atutem. Minusem mogą być ograniczone możliwości.
Klucz szwedzki – sprawdza się zwłaszcza przy pracy z rurami gwintowanymi. Rozstaw szczęk możemy regulować za pomocą specjalnej nakrętki. Narzędzie swoim wyglądem przypomina kombinerki, działa na zasadzie dźwigni prostej i ma lekko wygięte szczęki. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, aby szczęki były rowkowane lub ząbkowane co powinno znacznie poprawić jakość uchwytu. Decydując się na „szweda” warto zwrócić również uwagę na jakość rękojeści. Ważne, żeby była ona solidna i twarda.
Klucz hakowy – idealne narzędzie do pracy z rurami, które są uszkodzone. Górna szczęka przypomina hak, jest wydłużona i zakrzywiona.
Klucz francuski – duży rozstaw szczęk umożliwia pracę z rurami o dużej średnicy. Szczęki są tej samej długości i ustawiane równolegle. Po środku jest śruba, a rozstaw reguluje się przekręcając rękojeść.
Zestaw hydraulika
Klucze hydrauliczne to podstawowe narzędzia hydraulika, ale nie jedyne. W codziennej pracy wykorzystywany jest szereg różnych przyrządów, dzięki którym można kompleksowo wykonywać i naprawiać instalacje. Oto niektóre z nich:
Obcinak do rur – przydaje się do cięcia rur miedzianych, mosiężnych, aluminiowych czy cienkościennych. Atutem dobrego obcinaka jest korpus ze stopu aluminium z antypoślizgową powierzchnią. Polecany jest zwłaszcza obcinak krążkowy z małym kątem obrotu oraz wymiennymi rolkami i nożem krążkowym.
Gratownik do rur – narzędzie niezbędne do wyrównywania krawędzi rur. Eliminuje wszelkie zadziory wewnętrzne oraz zewnętrzne. Dobrze jest wyposażyć się w gratownik z ostrzem tnącym wykonanym ze specjalnej stali narzędziowej utwardzonej w kąpieli olejowej.
Szczypce do pomp wodnych – najlepiej sprawdzają się szczypce kute, całkowicie utwardzone, z wysokowytrzymałą, dwukomponentową rękojeścią. Dobre szczypce będą posiadać ząbkowane szczęki, przycisk regulacji pozycji szczęk (najlepiej w 10 pozycjach), ergonomiczną rękojeść. Dobrze zaprojektowana konstrukcja szczęk powinna pozwolić na pracę 1 ręką w trudno dostępnych miejscach.
Sprężyna hydrauliczna – spirale kanalizacyjne są niezbędne przy usuwaniu zatorów w rurach kanalizacyjnych. Ostre końcówki i korba do kręcenia sprawiają, że w łatwy sposób można udrożnić rury.
Imadło do rur – podstawowe narzędzie w pracy z rurami. Warto wybierać imadła z obudową ze specjalnego stopu, z kutymi szczękami ze stali węglowej oraz oprawą zabezpieczoną antykorozyjnie. Dobrze, gdy imadło może być zamontowane na przenośnym trójnogu.