smar-do-łańcucha-bydgoszcz.png

Smar do łańcuchów. Co warto o nim wiedzieć?

Łańcuchowe zespoły napędowe wymagają regularnego smarowania. Ta zasada dotyczy wszystkich łańcuchów: zarówno tych stosowanych w przemyśle, profesjonalnych warsztatach, jak i w gospodarstwie domowym. W przeciętnym domu dobry smar do łańcuchów przydaje się chociażby do nasmarowania zamków i zawiasów w drzwiach, narzędzi ogrodowych, części rowerowych czy akcesoriów wędkarskich. Czym powinien charakteryzować się dobry smar do łańcuchów?

Charakterystyka smaru do łańcuchów

Dobry smar przede wszystkim skutecznie zabezpiecza współpracujące ze sobą elementy. Znacząco ogranicza ich ścieranie się i zużywanie, poprzez zmniejszanie tarcia pomiędzy nimi. Pożądaną właściwością smaru do łańcucha jest to, by miał bardzo dobre właściwości pełzające. Dzięki nim może on dotrzeć i wniknąć nawet w wąskie i trudnodostępne przestrzenie. Smar powinien tworzyć wysokoodporny film smarujący, a także dobrze chronić łańcuch przed wilgocią. Najlepsze smary skutecznie wypierają wodę. Dobrze widzianą cechą smaru jest także jego wysoka wydajność oraz odporność na działanie sił odśrodkowych występujących podczas pracy łańcucha.

Aplikacja smaru

Zanim nałożymy smar łańcuch powinien być dokładnie oczyszczony. Dokładanie kolejnej warstwy smaru sprawia, że pod nim pogrubia się tylko skorupa brudu, a świeży smar jest nieskuteczny. Łańcuch ze starego smaru najlepiej usunąć dedykowanym do tego zmywaczem. W razie jego braku można zrobić to przy pomocy benzyny. Do łańcuchów np. rowerowych dostępne są specjalne „czyścidełka”, które zakłada się na łańcuch i przesuwa go przez szczotki zanurzone w płynie czyszczącym. Dopiero wtedy, gdy łańcuch jest dokładnie oczyszczony i suchy, nakładamy na niego nowy smar do łańcuchów. Najwygodniejsze w użyciu są smary w sprayu. Łańcuch należy smarować tak, by smar dobrze pokrył wszystkie jego ogniwa. Łańcucha jednak nie powinniśmy używać od razu po nasmarowaniu. Smar potrzebuje około 30-40 minut na odparowanie, by osiągnął swoje właściwości. Po tym czasie będzie również lepiej trzymał się łańcucha. Zawsze do smarowania łańcuchów warto wybierać smary  dedykowane właśnie do tego celu.

Smar do łańcuchów. Charakterystyka i zastosowanie smaru

Do smarowania łańcucha zawsze warto używać dedykowanego do tego celu smaru. Łańcuch należy najpierw dokładnie oczyścić. Dopiero potem nakłada się nowy smar