|
Piły taśmowe do metalu
Jednym z najbardziej popularnych i niezbędnych urządzeń w każdym zakładzie obróbki metali, warsztacie czy firmie produkującej detale stalowe jest piła do cięcia metalu. Pilarka może być łańcuchowa, tarczowa, jednak coraz częściej firmy decydują się na piły taśmowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są one bardziej precyzyjne oraz znacznie szybsze. W przypadku cięcia rur czy profili stalowych trudno sobie wyobrazić pocięcie ich na równe kawałki w krótkim czasie nie mając dobrej piły taśmowej, zwłaszcza gdy na zakład przyjeżdża kilka ton materiału. Przy wyborze piły taśmowej należy wziąć pod wagę kilka istotnych parametrów, ale również zapoznać się z instrukcją obsługi, aby nie zniszczyć maszyny poprzez niewłaściwą pracę i konserwacje.
Najczęściej na rynku spotkać można piły bimetaliczne, które w większości przypadków wystarczają do produkcyjnego cięcia rur, profili, odlewów, cięcia uniwersalnego i konturowego. Piła taśmowa do metalu powinna być dobrana zgodnie z jej przeznaczeniem oraz kupiona ze sprawdzonego źródła. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które mają wpływ na pracę maszyny:
- Moc urządzenia – im wyższa tym lepiej. Pozwoli to na przecinanie materiałów o wyższej twardości. Ma to również wpływ na żywotność piły.
- Wysokość robocza – najczęściej producent sugeruje optymalne rozwiązanie, ale większość technologów w firmach produkcyjnych radzi, aby wysokość piły tarczowej była nieco wyższa niż obrabiany element.
- Odległość ramy od linii cięcia – dobrze dobrana piła to taka, która nie zajmuje dużo miejsca, a tnie wszystkie najszersze elementy przewidziane do cięcia produkcyjnego,
- Taśmy tnące – to ten element odpowiada za precyzję oraz estetykę. Przecinarki taśmowe do metalu to maszyny, w których istotnym elementem są właśnie taśmy. Nie warto na nich oszczędzać. Lepiej kupić nawet nieco tańszą piłę, ale droższe taśmy.
- Osłona – bardzo przydatny element piły taśmowej zwiększający komfort i wydajność pracy, a przede wszystkim bezpieczeństwo obsługującego piłę. Pamiętać jednak należy, że osłona nie może utrudniać pracy, jeśli jest tak zamontowana, że bardziej przeszkadza niż chroni to należy wystrzegać się takiej piły.
Maszyna do cięcia metalu
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej kluczowym elementem tego urządzenia jest taśma do piły taśmowej. Aby pracowała wydajnie i zwiększyła się jej żywotność należy optymalnie wybrać chłodziwo i smarowanie. Istotna jest również szczotka do wiórów. Warto stosować się do zaleceń co do naciągu taśmy (sugerowany 300N/mm2).
Piła taśmowa do stali musi być dotarta. Pozwoli to zwiększyć jej żywotność nawet o 50%. Dotarcie piły taśmowej należy przeprowadzić w kilku prostych krokach:
- Ustawienie prędkości dla ciętego materiału zgodnie z zaleceniami producenta
- Zmniejszenie posuwu na pile do 50%
- Cięcie przy zredukowanym posuwie około 20 minut
- Po 20 minutach zwiększanie posuwu aż do uzyskania normalnego czasu cięcia
Pilarka do metalu to urządzenie, które wymaga smarowania. Ten proces ma na celu przede wszystkim zmniejszenie temperatury przy cięciu, a także sprawienie, że wióry nie będą się długo trzymały zębów piły. Zbyt rzadkie smarowanie może doprowadzić do zmniejszenia efektywności cięcia oraz uszkodzenia zębów piły. Warto pamiętać, że piła taśmowa stołowa nie może być smarowana wodą, gdyż w ten sposób pozbędziemy się resztek oleju.
Warto również sprawdzać kolor i kształt wiórów podczas cięcia. Jeśli zmieniają one kolor ze srebrnego na siny oznacza to zbyt wysoką temperaturę i prawdopodobieństwo zbyt dużej prędkości. Ponadto, gdy wiór jest zbyt gruby może to powodować wykruszanie się zębów albo powstawanie szczerb w rzazie.
Przecinarka do metalu taśmowa to bez wątpienia podstawowe urządzenie w wielu zakładach produkcyjnych. Nie każda firma dba jednak prawidłowo o tę maszynę. Aby uniknąć problemów należy przede wszystkim często sprawdzać działanie szczotki czyszczącej, ustawienie oraz zużycie prowadnic, a także naprężenie taśmy. Istotne jest prawidłowe chodzenie za pomocą dobrego chłodziwa o optymalnym stężeniu. Musi ono docierać do miejsca cięcia obfitym strumieniem, ale pod niskim ciśnieniem.
Zalecamy wybór piły taśmowej po konsultacji ze specjalistą. Ważne jest odpowiednie dobranie maszyny zgodnie z oczekiwaniami co do piły.