|
Oświetlenie domu
Oświetlenie domu jest bardzo istotne i pełni wiele funkcji. Oprócz najbardziej oczywistej - rozjaśnienia stref, w których po zmroku moglibyśmy potknąć się o własne nogi, pełni także funkcję zapewnienia bezpieczeństwa, jako odstraszacz potencjalnego złodzieja. Reflektory LED są rozwiązaniem energooszczędnym i trwałym. Reflektory ścienne i zewnętrzne Brennenstuhl wykorzystują najnowocześniejszą technologię LED. Zapewnia to nie tylko nowoczesne światło, ale także pozwala zaoszczędzić wiele kosztów energii.
Jeśli interesuje Cię montaż reflektora LED na zewnątrz, upewnij się, że zastosowano co najmniej stopień ochrony IP44. Istnieją różne modele o różnych cechach produktu, przy zakupie warto również wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Czy potrzebny jest czujnik ruchu?
- Jaki kolor światła odpowiedni na zewnątrz?
- Ile watów/lumenów jest zalecanych do użytku zewnętrznego?
Ile watów lub lumenów na zewnątrz?
Moc odgrywa swoją rolę w kwestii oświetlenia takich jak np. żarówki. W przypadku lamp LED liczy się liczba lumenów.
Wartość ta świadczy o jasności danego reflektora i opisuje rzeczywisty strumień świetlny źródła światła. Strumień świetlny użyteczny w lumenach wskazuje, ile światła emituje źródło światła pod pewnym kątem na wszystkie strony.
Aby prawidłowo określić strumień świetlny, czyli wymaganą liczbę lumenów należy wiedzieć jak wysokie powinno być natężenie oświetlenia w danej odległości, gdzie i na jakiej wysokości ma być zamontowany reflektor. Natężenie światła wyrażane jest w luksach. Na przykład do oświetlenia wjazdu do garażu potrzeba ok. 10-20 luksów. Natężenie oświetlenia nie maleje liniowo wraz z odległością, lecz kwadratowo, co oznacza, że nawet przy małych odległościach światło jest znacznie słabsze. Przykład: przy pionowym padaniu światła reflektor o mocy 2000 lm i kącie wiązki 120° zapewnia ok. 10 luksów w odległości 8 metrów.
Jaka temperatura światła do zastosowania na zewnątrz?
Temperatura barwowa w jednostce Kelwin wskazuje, w którym miejscu spektrum od żółtawo - ciepłego do niebieskawo - chłodnego znajduje się barwa światła reflektora LED. Temperatura światłą 6500 Kelwinów odpowiada chłodniejszej barwie światła i ma silniejszy efekt niż jasne światło dzienne.
Z drugiej strony można zastosować ok. 3000 Kelwinów, aby nadać ciepłą i nastrojową barwę światła w obszarze wejścia, na podjeździe lub nawet na tarasie. Tworzy to raczej "przytulną" atmosferę.
Czujnik ruchu
Czujnik ruchu umożliwia automatyczne włączenie reflektora LED po dostrzeżeniu ruchu. To praktyczne rozwiązanie znakomicie spisuje się w przypadku piwnic, podjazdów, czy też przy wiatach samochodowych. Poza zwiększonym bezpieczeństwem i dodatkową orientacją w terenie, jesteśmy też w stanie zaoszczędzić cenną energię - światło zapali się wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować. Dodatkowo, nagle zapalający się strumień światła może przestraszyć potencjalnego złodzieja/włamywacza.
Teraz już wiesz jak ważne jest oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego. Sprawdź naszą ofertę i wybieraj lampki na dom zewnętrzne!