rodzaje-młotków.png

Rodzaje młotków

Młotki to bez wątpienia jedne z najprostszych oraz najpopularniejszych narzędzi ręcznych. Są one używane zarówno w warunkach domowych, jak i profesjonalnych warsztatach czy firmach budowlanych. Podstawowa wersja młotka tradycyjnego znajduje się w wyposażeniu niemal każdego gospodarstwa domowego. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że młotki specjalistyczne występują w wielu wersjach i w różnych branżach stosuje się odmienne typy. W tym artykule przedstawimy kilka najpopularniejszych rodzajów młotków oraz zaprezentujemy ich cechy charakterystyczne.

Budowa młotka jest bardzo prosta, składa się bowiem z obucha i trzonka (uchwytu). Te dwa elementy są trwale połączone ze sobą tworząc kształt litery T. Młotki służą przede wszystkim do wbijania gwoździ i z tym najczęściej kojarzą się amatorom, jednak w bardziej specjalistycznych profesjach narzędzia te wykorzystywane są również na przykład do podbijania dłut ciesielskich, klepania, załamywania blachy czy chociażby do zbijania resztek zaprawy cegieł. Jak widać są to dość nietypowe zastosowania tego popularnego narzędzia ręcznego. Dla profesjonalistów, którzy wykonują dość wszechstronne prace zestaw młotków stanowi elementarne wyposażenie.

Większość młotków zbudowana jest z wysokiej jakości, zahartowanej stali. Młotek metalowy to najpopularniejszy produkt, jednak często w sklepach spotkać można również młotek drewniany czy młotek gumowy.

Rodzaje młotków

Różnica w budowie oraz zastosowaniach dostępnych na rynku młotków skłania nas do przedstawienia kilku najpopularniejszych typów. Poniżej znajduje się spis młotków oraz kilka słów o cechach charakterystycznych danego typu.

Młotki ślusarskie – służą głównie do podbijania innych narzędzi oraz wbijania gwoździ. Wąski koniec obucha jest w kształcie rąbu, natomiast szerszy koniec o przekroju kwadratu. Młotki ślusarskie klasyfikuje się ze względu na wagę obucha. W większości przypadków są to obuchy od 0,2 do 2 kg. W warunkach domowych raczej nie używa się młotków o większej wadze obucha niż 0,5kg. Występują jednak również młotki tego typu z wagą obucha 10 kg. To tak zwany młot przybitnik, który stosuje się przy pracach rozbiórkowych lub do przybicia słupów do podłoża.

Młotki ciesielskie – tego typu narzędzie charakteryzują się unikalnym kształtem. Główka zakończona jest podwójnymi zębami zwanymi inaczej też pazurami. Jeden z nich jest dłuższy, a drugi ułamany. Młotek ciesielski jest bardzo praktyczny i wykorzystuje się go między innymi do odrywania desek, kucia, podważania czy wyciągania gwoździ. Oczywiście można również przybijać nim gwoździe, niektóre modele wyposażone są w specjalny magnez, dzięki któremu łatwo operować jedną ręką.

Młotki murarskie – mogą przyjmować różne kształty w zależności od wykonywanych zadań, są większe od uniwersalnych młotków. Zwykle główka zakończona jest płaskim ostrzem. Nadają się doskonale do takich prac jak kruszenie materiałów, zbijanie tynków, przełamywanie cegieł.

Młotki kamieniarskie – są to tak zwane młotki dwuobuchowe, posiadające po obu stronach główki podobny kształt oraz dużą powierzchnię do uderzania. Zwykle te młotki są ciężkie, bo wymagają dużej siły uderzenia. Wykorzystuje się je do dobijania płyt chodnikowych, kostki brukowej, elementów krawężników czy przełamywania cegieł.

Młotki stolarskie – główka wykonana jest w większości przypadków z twardego drewna. Służą głównie do podbijania innych narzędzi, np. dłuta czy przecinaka. Wykorzystywane są również do wbijania gwoździ w miękkie drewno.

Młotki blacharskie – są to lekkie i poręczne młotki służące do prostowania, wygładzania i formowania blachy. Posiadają specjalną konstrukcje, dzięki której delikatne materiały nie zostaną uszkodzone, np. powłoki lakiernicze. Główka najczęściej wykonana jest z gumy lub tworzywa sztucznego.

Poza wymienionymi, podstawowymi rodzajami młotków na rynku spotkać można również młotki spawalnicze, rzeźbiarskie, geologiczne, szewskie, jubilerskie czy zegarmistrzowskie. Dzięki powyższemu podziałowi łatwiej zakupić odpowiedni młotek do konkretnego rodzaju pracy.

Kupując młotek warto zwrócić uwagę na jego budowę, zastosowane materiały, wykończenie, masę,  zgodność z normami oraz dodatkowe atuty (np. zakończony magnesem). Mimo, że budowa młotka jest bardzo prosta i wydaje się, że trudno przestrzelić z właściwym wyborem, to w praktyce okazuje się, że zakup profesjonalnego młotka wcale nie jest taki prosty. Specjalistyczne narzędzia są bowiem tak zróżnicowane konstrukcyjnie i cenowo, że warto skonsultować zakup ze sprzedawcą, który dopasuje młotek w zależności od profilu działalności i konkretnych zadań do wykonania.