profesjonalny-stół-warsztatowy.png

Profesjonalny stół warsztatowy

Przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy to jedna z najważniejszych kwestii w organizacji profesjonalnego warsztatu. Komfort pracownika w tym zakresie wpływa na jego lepszą efektywność, a w przypadku wielu firm produkcyjnych każda sekunda oznacza duże oszczędności. Stół do warsztatu powinien być dobrze wkomponowany w całą przestrzeń roboczą. Należy zatem dostosować jego wielkość zarówno do warunków panujących w warsztacie, jak i specyfiki pracy. Pamiętajmy, że zupełnie inne potrzeby zaspokoi stół warsztatowy do garażu, gdzie sporadycznie majsterkujemy, a zupełnie inne stół produkcyjny, na którym każdego dnia obrabiane będą tony stali. Profesjonalne stoły robocze warsztatowe powinny charakteryzować się stabilnością, muszą również wytrzymać spore obciążenia. Firmy inwestując w tego typu elementy wyposażenia warsztatu muszą zdać sobie sprawę, że stoły robocze to inwestycja na lata, a więc warto zdecydować się na produkty odporne na uszkodzenia mechaniczne czy działanie chemikaliów.

W niektórych warsztatach doskonale sprawdzają się stoły warsztatowe na kółkach, które bardzo łatwo można przetransportować w razie potrzeby w inne miejsce. Mobilny stół warsztatowy z wkomponowanymi szufladami czy chociażby 4 kółkami skrętnymi, w tym 1 z blokadą i 2 nieruchomymi to hit, chętnie kupowany przez wiele profesjonalnych warsztatów.

Rodzaje stołów warsztatowych

Zanim zdecydujesz się na zakup profesjonalnego stołu warsztatowego, który będzie pasował do potrzeb Twojej firmy, najpierw przeanalizuj dostępne rodzaje i modele stołów roboczych. Będzie to bowiem miało wpływ na funkcjonalność. Zacznijmy od materiału:

  • Stół warsztatowy metalowy – jest to dominujący materiał konstrukcyjny w przypadku stołów warsztatowych. Tego typu produkty są solidne, trwałe i niezniszczalne, pod warunkiem że odpowiednio je konserwujemy. Bardzo często wybieranym zestawem jest połączenie metalowej podstawy z blatem ze sklejki. To rozwiązanie pozwala zoptymalizować koszty produkcyjne. Do tego sklejka jest niedrogim blatem, który łatwo wymienić. Metalowe stoły warsztatowe sprawdzają się w większości firm produkcyjnych czy niewielkich warsztatach.
  • Drewniany stół warsztatowy – stoły te są nieco mniej popularne między innymi ze względu na mniejszą odporność. Działanie wody źle wpływa na drewno. Są też mniej trwałe jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. W profesjonalnych warsztatach spotyka się najczęściej jedynie drewniane blaty, które z kolei są droższe od bardziej popularnej sklejki.

Jeżeli chodzi o podział ze względu na budowę oraz sposób użytkowania stoły warsztatowe możemy podzielić na kilka charakterystycznych rodzajów:

  • Stół warsztatowy zaciskowy - stoły te posiadają szczęki i uchwyty, dzięki którym obrabiane detale będą podtrzymane. Zapewni to stabilność całego procesu. Ten rodzajów stołów sprawdzi się zwłaszcza w firmach wykonujących precyzyjną obróbkę. Ponadto regulowane blaty oraz specjalne magnesy zdecydowanie ułatwiają profesjonalną pracę przy obróbce elementów.
  • Stół warsztatowy składany - idealne rozwiązanie dla warsztatów, które nie mają wystarczającej powierzchni roboczej i w razie zakończenia danego etapu pracy chcą złożyć stół. Tego typu produkty są mobilne i wygodne, jednak trudno jest znaleźć stół składany o dużych rozmiarach. To jest ich największa wada.
  • Stół warsztatowy z imadłem - niezbędny stół w pracy każdego ślusarza. Imadła pozwalają podtrzymać obrabiany detal. Przy zakupie warto sprawdzić maksymalną szerokość zacisków imadła.
  • Stół warsztatowy z szufladami - bardzo wygodne rozwiązanie dla pracowników, którzy wykonują swoją pracę na stojąco. W przypadku pracy siedzącej tego typu stół naturalnie się nie sprawdzi.

Wymiary stołu warsztatowego

Pisząc o wymiarach mamy na myśli zarówno długość i szerokość blatu roboczego, jak i wysokość stołu warsztatowego. O ile dwa pierwsze wymiary zależą w dużej mierze od specyfiki pracy na danym stanowisku oraz powierzchni roboczej danego warsztatu, o tyle wysokość samego stołu ma olbrzymi wpływ na ergonomię i powinien być dostosowany do wzrostu oraz charakteru pracy danego pracownika. Uniwersalny stół warsztatowy nie istnieje, ale najczęściej wysokość stołu warsztatowego wynosi 80-120 cm. Szerokość blatu w profesjonalnych warsztatach wynosi najczęściej minimum 550 mm, jednak w wielu firmach produkcyjnych stawia się na wyspy robocze, w których pracownicy mogą podejść z każdej strony, co znacznie ułatwia pracę zwłaszcza z długimi elementami.

Dodatkowe wyposażenie

Kupując stół warsztatowy poza wyborem materiału, budowy oraz wymiarów warto dobrze przemyśleć jego wyposażenie. Z całą pewnością warto rozważyć dodatkowe oświetlenie. Ma ono wpływ na jakość pracy. Nawet w warsztatach dobrze doświetlonych przy precyzyjnych pracach dodatkowe źródło światła nie zaszkodzi. Do rozważenia jest również specjalna ścianka montowana do stołu warsztatowego, która pozwala między innymi na uporządkowanie narzędzi. Dzięki zawieszeniu ich w odpowiednim miejscu na ściance po zakończonej pracy, nie szukamy ich po całym warsztacie. Pojemniki magazynowe pozwalają z kolei na pogrupowanie poszczególnych elementów. W przegrodach możemy trzymać różne części czy narzędzia. Niektóre warsztaty mogą skorzystać z gumy antypoślizgowej, którą kładzie się na blat roboczy. Zapewnia to duży komfort pracy, bowiem elementy obrabiane nie ślizgają się i nie uciekają ze stołu.